5 Yorum

 1. Yaşar Usta

  Merhaba,

  Nur suresinin 3. ayetine göre, aldatılan bir Müslümanın eşinden ayrılması gerektiğini söyleyebiliriz miyiz?

  Veya ayeti hüküm değil de haber cümlesi olarak mı anlıyorsunuz? Eğer öyleyse bu durumu ayetle nasıl bağdaştırabiliriz?

  • Selam. Ayeti emir cümlesi olarak anlayamıyorum. Sanki birbirlerine lâyık kişiler evlenirmiş gibi anlıyorum. Ama acı veren bir evliliktense boşanma daha iyidir. Aldatılma varsa konuşulur. Kişi gerçekten pişman olabilir. Bazen büyük hatalardan sonra ders alabiliyoruz ancak. Tâbi aldatma bir huy da olabilir. Bir kez aldatan tekrar da aldatabilir. Herkes böyle yapar demek istemem, bunu en iyi taraflar bilir. Şahsi fikrim bir şans verilmesi yönünde. Dediğim gibi boşanmada dinen bir sıkıntı yok.

   • Yaşar Usta

    Peki layık kişiler zaten birbirini seçer mi diyorsunuz yoksa Allah’ın bir müdahalesi mi söz konusu sizce? İlk seçeneği savunmak biraz daha zor görünüyor bana.

    Ayrıca layıktan ne anladığınızı da biraz daha açabilirseniz sevinirim.

    • İnsan kendi gibilerini, kendisine benzeyenleri veyahut önem verdiği şeyleri taşıyanları seçer. Örneğin güzelliğe önem veren güzel birini, paraya önem veren zengin birini, akla önem veren akıllı birini, eğlenceye düşkün biri eğlenceye düşkün birini yüceltir, onunla olmak ister, onu sever. Sonuçta Allah’ın o muhteşem yasası işler. Herkes kendisine denk birini seçer. O yüzden insan seçimlerini daha dikkatli yapmalı.

 2. Abdullah Hasan

  Selam,
  Aldatmak.!
  Eşini aldat, iş ortağını aldat, arkadaşını aldat, hayvanları aldat, bitkileri aldat.
  ve;
  Kendini aldat……..!
  Bilmiyorum kulağa hoş geliyormu.
  İnsan olmamız, erdemli davranış sergileyerek yaşamamızı gerektirmezmi.
  Bir anlık kötü duygulara esir olarak aldatma gibi kötü davranış sergilemek ne kadar insancıl.
  En üzücü taraf ise aldatanlar bunun sebebini kendilerinde değilde, başka şeylerde arıyor ve böyle davrandıkları içinde kendilerini düzeltme eğilimi gösteremiyorlar. Çünkü yaptıklarının yalnış olduğunun farkındalar, ancak neden böyle yapıyorsun sorusuna hep yalnış cevap veriyorlar. Aynaya bakarak ne yapıyorsun diye bir soru sorsalar, Ayna kendilerine nerede yalnış yaptıklarını söyler.
  Aldatanlar, Aldatılırsa hoşlarına gidermi.?
  Bir kere aldatan yine aldatır.
  Ben kesinlikle aldatılan insanların, aynı kişi ile hayata devam etmelerini doğru bulmuyorum. En doğrusu birbirini sıkıntıya sokmadan ve güzellikle yollarını ayırmaları.
  Sonuçta iyi veya kötü herkes kendi hayatını yaşayacak. Yaş ilerledikçede hep aldatanlar pişman olacak. Erdemli davrananlar değil.
  Birbirini aldatmayanlara selam olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir