17 Yorum

 1. Adem Söyler

  Sayın yazar moda mod diye bir ifade yok. Doğrusu mota mot olacak. Mot Fransızca’da kelime demek. Mota mot da kelime kelime çevirme demek. Bilginize.

 2. Adem Bey, söylediğiniz 2 kelimeyi de düzelttim. İkisini de bilmiyormuşum, ilk sizden duydum. Tdk’den bakınca motamot şeklinde bitişik yazılmıştı, ben de düzeltmeyi o şekilde yaptım. Uyarılar için çok teşekkür ederim.

 3. Bugün de bir şeyler öğrendik hamdolsun. Eyvallah 🙂

  Konuyla alakası olmayan bir şeyi daha öğrenmiş oldum.

  Fetih 10: “yedullâhi fevka eydîhim” / “Allah’ın eli onların elinin üzerindedir”

  Bu ayeti; mecazen güç, kuvvet, malik olmak olarak anlıyordum. Sanırım gerçek anlamda da o manadaymış.

  “mâ meleket eymânukum” da “elinizin altındakiler” demekmiş. Bazı ayetlerde “cariye” olarak çevrilmiş. Nahl 71’deyse ne hikmetse dememişler öyle bi şey.

  Emir altında vs. olanlar, bakımı üstlenilenler vs. için “eymanukum”, güç kuvvet bakımından aşağı olanlar için “fevka eydihim”

  Hüküm veremem. Sadece böyle çağrışımlar oluştu.

  Velhasıl, “el”inize (ehehe) sağlık.

 4. Ketum Revnak

  Kur’an neden korunmuş kitaptır? Neden diğer kitapların değil de Kur’anın korunması vaad edilmiştir? Yüce Allah Kur’an’ın indirilişinden kıyamete kadar geçecek olan süre içerisinde Kur’an hükümlerinin insanlık için yeterli olacağını bildiği için ”Son anayasa kitabı” olarak Kur’an’ı seçmiştir. Bu şu anlama gelir; diğer kitaplar ile Kura’an’ın hükümleri farklılık ihtiva eder. Eğer aynı olsalardı O kitaplar korunur ve Kur’an’a gerek kalmazdı. Dolayısıyla Hz Yusuf dönemindeki şeriat ile Kur’an’ın şeriatini kıyaslamak dinler sosyolojisine aykırı bir tutum olur. Her din kendi toplumuna göre farklı yasalar ihtiva eder -ki bu sebeple kitaplar farklıdır-. Hırsızlık ayetine gelince; özellikle kadınlar ve erkekler şeklinde vurgu yapılarak cezanın şahsiliğine dikkat çekiliyor. O ayetten, hırsızlığın önünü kesin gibi bir anlam çıkarmak çok fazlaca zorlama olur. Kur’an hükümleri kimseye şirin gözükmek durumunda değildir. Bizim Allah’ı tevil etmek gibi bir haddimiz de yoktur. Kuran ayetlerini yaşam felsefesine uydurmakta pek mahir olan Edip Yüksel’in çevirisinde bile bu ayet ”ellerini kesin” şeklindedir. Naçizane görüşümü belirtmek istedim, selametle.

 5. Edip Yüksel o söylemini düzeltmiştir sanıyorum, çünkü Youtube’ta bu konu ile ilgili bir videosu var, sanırım Gürkan Engin ile birlikte. İzlemedim galiba ama Gürkan Engin de aynı fikirde.

  Kur’an’da birden çok ayette, özellikle cezalar söz konusuyken, Allah şunu söylüyor: “Sen, Allah’ın sünnetinde / yasasında / uygulamasında hiçbir değişiklik bulamazsın.” Bu da bana bazı şeyleri yanlış anladığımız izlenimini veriyor.

  Bu tür şeyleri dine yeni bir soluk getirmek için yazmıyorum. Böyle olduğuna inandığım için yazıyorum. Kur’an’ın, Kur’an ile tefsir edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Durumu Kur’an’a arz edince gerçek anlamdaki “el” yerine mecaz anlamda kullanılan el kelimesini kullanması ve gerçek “kesme” yerine mecaz anlamda olan kesmeyi kullanması bana doğru düşündüğümü hissettiriyor.

  Yine de her konuda farklı düşünmek kimseyi cehenneme atmaz, Allah düşündüğü için kimseye bunu yapmaz. Önemli olan ahlaki, eyleme dökülmüş şeyler ve niyettir diye düşünüyorum. Teşekkür ederim yorumunuz için 🙂

 6. Kur'an'a Sadık

  Ketum Revnak madem her toplumun şeriatı farklı
  1- niçin erkek ve kadın sünneti islamda olmamasına rağmen yahudilerden esinlenerek sünnet oluyorsunuz?
  2- Allah peygamber kıssalarını masal olsun diye mi gönderdi? Yoksa ders alıp uygulayalım diye mi? Bu noktada tarihselciler gibi kuran ayetleri geçmişte kaldı demiş olmuyor musunuz?
  3- Kuran niçin ibrahim peygamberde sizin için güzel örneklik vardır diyor? Eğer onların şeriatı bizi ilgilendirmiyorsa bu ayet nedir?
  4- kuran korunmuş ama diğerleri korunmamış diye kalkıp o halde hükümleri farklı sonucu çıkarmak zorlama yorum bile değildir, alakasız bir çıkarımdır. İkisi arasında bağlantı yoktur. Soyut bir çıkarımda bulunmuşsunuz. Bence kuranın korunmasının iki nedeni vardır
  a- insanlara bir şey emanet edilemeyeceğini insanlara göstermek
  b- artık peygamber gelmeyeceği için peygamberlik vasfını kitabın devralması. Size dininizi tamamladım diyor kuran. Ademden başlayıp dini tamamlayan son kitap olduğu için kuran korundu. Buda benim soyut yorumum. Tıpkı sizinki gibi.
  5- el kesin de geçen el kelimesi tesniyedir eyd geçer. Buda en az 3 el ve daha fazlası anlamına gelir ki mecaz oluşu açıktır.
  6- Sizler Kur’an el kes emri var dersiniz fakir fukaranın elini keser zenginlere dokunmazsınız. el kesme cezası arabistanda mevcuttur ancak yoksulun elini kesen arabistan yolsuzluk yapan yani çalan prensleri 7 yıldızlı hotelde hapsetti. Aynı durum dünyanın her yerinde mevcut

 7. Yasin

  Ben anlattığınız çoğu konuda tatmin oldum ancak; ayette geçen caydırıcılık konusu biraz kafamı karıştırdı diyebilirim. Hapis cezası caydırıcı bir ceza mıdır? Caydırıcı bir ceza ise günümüzde neden hırsızlık engellenemiyor. Bu konuya da değinmenizi varsa fikirlerinizi okumak isterim. Esen kalın. Kuran ile kalın.

  • Merhaba Yasin Bey. Güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Caydırma konusunu önce el kesme için düşünelim. “Bu Allah’ın öngördüğü bir caydırma yöntemidir.” diyor Allah, el kesme nasıl caydırma yöntemi olabilir? Bu bir caydırma yöntemi olamaz, bir insanı hayattan silme, yok etme, bir daha çalıştırmama, dilendirme, başkasına muhtaç etme yöntemidir. Etiketlemedir, yaftadır. Kur’an’da hiçbir kötünün ismi geçmez (Firavun, Lehep, Nemrut, Karun.. Bunlar hep sıfattır, merak ederseniz Google’dan bakarsınız). Ya da resul döneminde yaşayan müşrikler, münafıklar vardı. Allah hiçbirinin ismini vermedi, geçip gidenlerin ismini vermeyen Allah nasıl olur da toplumun tüm eli kesikleri hırsızdır der? Çok mantıksız öyle değil mi? Allah münafıkları bile parmakla göstermezken..

   Yine Suudi Arabistan vb. yerlere giderseniz eli kesik birçok insan görürsünüz. Madem el kesme caydırma yöntemiydi ne diye hala eli kesikler var? Kaç bin yıl uygulanmış ama hırsızlık hiçbir zaman bitmemiş.

   Geleyim sorunuza. Bizim hapishanelerimiz caydırmıyor, sadece hırsızlıkta değil hiçbir suçluyu caydıramıyor. Çünkü böyle bir amaçları yok. Her türlü kötülüğü işleyen herkes hapis cezasından sonra eskiden yaptıkları her şeyi yine yapmaya başlıyorlar. Örneğin Allah birini haksız yere öldüren kişi için kısas emrediyor, kısasın adaletle yapılması gerekir, çünkü geri dönüşümü olmayan bir yöntem ama haksız yere öldürülenler var, hatta saçma sapan şeyler için kısas uygulanan ülkeler var. Allah’ın kast ettiği ceza bu olmasa gerek. Söylemek istediğim Allah adaletli bir yol gösteriyor, insanlar bunları adaletle yerine getirmeli. Cezalar caydırıcı olmalı. Bunun olmaması Allah’ın emrinin hatalı ya da yanlış olduğunu göstermez. Bu, bizim cezalarda, adaleti yerine getirmede eksik ve hatalı olduğumuzu, Allah’ı hiç anlamadığımızı gösterir. Umarım cevap verebilmişimdir

   Selamlar.

 8. Dr.Ahmed Ramazan

  Ayfer Hanim,
  Sizin yorumunuzun aynisini Dr.Muhammed Şahrurun bir konuşma sinda dinledim..
  Bu mailime donerseniz ilgili videoyu araştırabilir ve linkini gondermeye calisirim. Ayrica ilgili kismi gerekirse tercüme edebilirim…(orjinali Arapça)

 9. Nuri

  Merhaba yazınızı tümüyle okumadım ama genel olarak ne demek istediğinizi anladım bugün kuran da geçen katı kurallar Olraka bildğimiz el kesme,kıssasa kısass gibi kavramlar eskiden anlatılan yazılana göre bunalar yapılıyormuş sizde bunalrı mecazileştirmeye çalışıyorsnuz bana göre 21.yy da yaşadığımız şu teknoloji çağında bilgi alışverişinin bu kadar hızlı oldğu bir yüzyıl da yaşıyorsak bunalrı din adına yapmak istyendr yada yapanda Cahil ve ruh hastası derim Evren sürekli bir değişim yaşıyor ve bizde değişimlere çok açık olmuşuz eğer bir dinde hala 2 bin yıl öncesine göre yaşamaya çalışılıyorsa ben o dinden uzak dururum saygılar.

 10. Abdullah Hasan

  Çok güzel bir çalışma olmuş. Tebrikler. Bu dinin sahibi merhametin kaynağıdır. En merhametli olandır. Eli kesip kopartan bir ceza Allah ın emri olamaz. Zaten Allah bu tür ayetlerle insanların gerçek yüzlerini ön plana çıkartıyor. Ayırıyor. (3/7)
  Kuran mü’minlerin Allah a olan güvenini arttırır.
  Bu tür çalışmalara devam etmelisiniz.

 11. Murat

  öncelikle emek sarf edip yazmışsınız emeğinize sağlık. yazınızla ilgili sormak istediğim birkaç şey var el kelimesinin karşılığı olarak eyd kelimesi kullanılmış bir insanın 3 eli olamayacağı için burada açıkça mecaz olduğunu yazmışsınız maide 6 abdest ayetinde de eyd kullanılıyor bu konuda ne düşünüyorsunuz?
  2.sorum ..Ve sen Allah’ın uygulamasında hiçbir değişiklik bulamazsın..” Hükümler farklı zamanlarda farklılık gösterebilirler. Mesela musevilikte recm varken islamiyette yoktur (örnekler çoğaltılabilir) Bakara suresi 106. ayetin tam da bu konu ile ilgili olduğunu düşünüyorum. incelemenizi tavsiye ederim.
  Son olarak konuyu bağlayacak olursam Naçizane şöyle bir düşüncem var (tamamen benim düşüncem herhangi bir araştırmaya dayanmamaktadır) el kesmek kökünden geri dönüşü olmayacak biçimde değil kesik atmak iz bırakmak şeklinde olabilir.
  Selamlar

  • Selam.

   1. Birinde veeydiyekum, diğerinde eydiyehumâ geçiyor. Eydiyehumâ, eyd yani eller kelimesine yapışık bir humâ zamiri var. Humâ zamiri iki kişiye işaret eder. Bu iki kişi ayrı ayrı bir erkek ve bir kadın olduğu anlamını verir. Yani ayette “her ikisinin de ellerini kesin” anlamı var. “Eyd” kelimesi de en az 3 “el”den başlayacağı için Bu ellerin biyolojik el olması mümkün değildir. Mecaz olduğu bariz. Çünkü humâ yani her ikisi dediği için 3 el erkekten 3 el de kadından kesilmeli ki 3 el kimsede mevcut değil.

   2. Recm hiçkimsede yoktur. Allah’ın ayetleri değişmez. Recmi uydurmuş olmalı beyefendiler, kıskançlıktan dolayı. Bugün bile aldatılmayı hazmedemiyor erkeklerimiz.. Allahımız böyle bir şeyi hiçbir çağda asla emretmez.

   3. Bu konuya sanırım yazıda değinmiştim. Selamlar 🙂

 12. kadir

  1.Hırsız kadın ve erkeğin ne gibi bir gücü olabilir?Güçlü insan hırsızlık yapar mı?Hırsız bir kadının ya da erkeğin hangi gücü kesilip de ibretlik müeyyide olarak sunulabilinir?

  2.”Hırsız bir kadın ya da erkeğin başlarını kesiniz.”cümlesi şeklindeki bir ifadeden yola çıkarak insanın birden çok başı olmasını anlayabilir miyiz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir