İletişim

Herhangi bir soru-düşünce-fikir-o-bu-şu için e-posta adresim (yorum bölümü de kullanılabilir):

ayferkaya@live.com (tercihen)
ayferkaya@ymail.com (ymail. yahoo’ya ait)
susema@susema.net

Güzel günlere 😉

8 Yorum

 1. tema için wp-pagenavi eklentisi kurdukdan sonra anasayfa düzgün gösteriyor, yalnız konuya tıkladığınızda footer,yorumlar ve sidevar gözükmüyor bunun sebebi ne olabilir ?

 2. Halil

  Merhaba, size yeni açacağımız guguk.org’ta yazılarınızı paylaşmanız için teklifte bulunacaktım.

 3. Abbas SARI

  Merhabalar. Bloğunuzda biraz gezindim. Dünyanın düz olmadığı konusundaki yazışmalarınıza baktım. Bu konuda fikir beyan etmemi mazur görürseniz; zamanınızı çok cömertçe harcamışsınız diyebilirim. Dünyanın yuvarlak olduğunu günümüz koşullarında savunmaya çalışmak bana çok anlamlı gelmedi. Dünyanın bugünün koşullarında düz olduğunu düşünen birileri varsa onlara hiçbir şekilde müdahale ya da aydınlatma, ikna etme çalışması yapılmamalı. O insanlar bırakın düz bir dünyada yaşasınlar. Hatta bunu cesaretle her ortamda savunabilsinler. Bu onlara hayatın her alanında DOĞAL AYIKLANMA sisteminin yaptırımlarına götürecektir. Bu insanlarla iş yapan, güvenen, itibar eden insanlar için bu ilkel düşünce sistemleri hep bir referans olacaktır. Yaklaşılmamaları, ortak hareket edilmemeleri, düşüncelerinin ne kadar değerli olabileceği konusunda çevresindeki insanlara bir deniz feneri görevi görecektir.
  Naçizane önerimdir, böylesi vakıalara zamanınızı ayırmazsanız daha verimli şeyler yapabilirsiniz.
  Ama bilmediğim birşey varsa buna da açığım.
  Kolay gelsin…

 4. Abbas SARI

  Merhaba Ayfer Hanım. Yorumlar arasında gördüm sormak istiyorum. Allah’ı insanlaştırarak yorumlamak ve hayal etmek çok büyük bir hata gibi gelmiyor bana. Zira Allah, insanın yaratılışını anlattığı surede (ezbere bilmiyorum, Alak olmalı) insana kendi ruhundan üflediğini söylüyor. Yani insanlarda biraz tanrısallık mevcut. Bu durumda Allah içinde biraz insancıl unsurlar bulunduğunu varsaymak çok yanlış sayılmaz. Tanrı ölümsüz bir insan, insan ölümlü bir tanrıdır da desek gerçeği ifade etmiş oluruz diye düşünüyorum. Ancak, kapasite-bilgi-merhamet-sabır-sevgi gibi terimlerin ışığında biz yok denecek kadar aciz bir noktada bulunuyoruz.
  Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

 5. Merhabalar. Düz Dünya için haklısınız, öneri için teşekkür ederim 🙂 Ancak Tanrı için yaptığınız yorumlara katılmıyorum.

  « De ki: O Allah birdir, büyüklük onda nihayet bulmuştur, daim ve bakidir, her şeyden müstağni ve her dileğin merci’dir. Doğmamış, doğurmamıştır. Hiçbir eşi ve benzeri yoktur. »

  « O, gökleri ve yeri yoktan yaratandır. Size kendinizden eşler, hayvanlardan da (kendilerine) eşler yaratmıştır. Bu suretle çoğalmanızı sağlamıştır. O’nun benzeri hiçbir şey yoktur. O işitendir, görendir. »

  Allah’ın hiçbir benzeri, eşi, dengi yoktur. Her ne düşünürseniz O şey Allah değildir. Ben Allah’ı tanımıyorum. Aciz bir varlık olarak Allah’ı tanımlama gafletine düşemem. Ancak O’nun ne olmadığını bilirim. O’nun hakkındaki insani yorumların tamamı yanlıştır.

  Ruh üflemek.. Bir mum alın ve muma üfleyin. Mum insanlaşır mı? Sizden herhangi bir parça muma geçer mi?

  Kur’an’daki sevgi, merhamet gibi özelliklerden bahsetmesi de insanın anlayabilmesini sağlaması içindir. İnsan merhamet, sevgi, adalet bekler. Allah da insanın istediği şeyleri vermiştir ona. Kur’an’daki açıklamlar Allah’ı tanımlamaz. Bir Tanrı nasıl değildir sorularının cevabını Kur’an’dan alırsınız ama genel anlamda küçük bir insan Allah’ı tanımlamaya kalkmamalı. Enel Hak gibi düşünceler Kur’an ile ilgisi olmayan sapkın düşüncelerdir.

  Kısacası; Allah’ı tanımıyorum ama O’nun nasıl olmadığını biliyorum. Düşündüğümüz hiçbir şey değildir. En doğrusunu her zaman Allah bilir. İyi günler.

 6. Abbas SARI

  Zaman ayırdığınız için teşekkürler 🙂
  Tanrının büyüklüğü ve kıyaslamaya gelemeyecek kadar eşsiz olduğu konusunda tamamen aynı şeyleri düşünüyorum. Ancak, benim Tanrı ile aramda bir ilişki olacaksa, insanın düşüncelerinde bir takım imgeler, benzetmeler, semboller ve resimler olmak zorundadır. Beynin çalışma metodu böyledir. Fotoğraflarla düşünürüz, kelimelerle ifade ederiz. Sizin Tanrıya karşı yaklaşımınız neredeyse ona bir isim takmanın yanlış olacağı noktasına varıyor. Her insanın kafasında bir tanrı şekli ya da tahayyülü vardır. İfade edebildiğimiz en uç güzellik ve erdemdeki bir duyguyu Tanrıya atfederek onun merhametli ve bağışlayıcı bir hoşgörüye sahip biri olduğunu varsaymak onu küçültmez. Aramızdaki bağa bir anlam katar. Siz, yazdığınız tespitlerinizle benim Onunla olan iletişimimi ve tüm güzel hatıralarımı koparıp atıyorsunuz. Görüyor iken, gözlerimi ve duygularımı benden alıp karanlıkta el yordamıyla yürümeye çalışan ürkek adımlara çeviriyorsunuz. İnsan-Tanrı arasındaki ilişkiye yönelik betimlemeniz başka insanlarda da kopmalara ilham verebilir.
  Mum. Ruhundan üflemesi muma üflenmesiyle benzer değildir. Tamamen mecazdır. Benden birşeyler kattım size anlamındadır. Mumun insanımlaşması için üflemek değil ona bizden birşeyler katarsak mümkündür. Size ruhumdan üfledim derken sizi söndürdüm demek istemiyor.
  Enel Hak düşüncesi, her varlığın Onun bir parçası olduğu felsefesidir. Siz nasıl tanımlarsınız bilmiyorum. Hz. Ali’nin ”HAKİKAT BİR NOKTA İDİ, CAHİLLER ONU ÇOĞALTTI” sözü Enel Hak düşüncesini ve aynı zamanda güncel söylemiyle BİG-BANG teorisinin ifadesidir.. Yani BİG-BANG’i ilk ifade eden Ali’dir. Cümledeki cahiller, tekabüle ihtiyaç duyulan kısımdır. ”Var olmak hastalıktır” sözü de buradan gelir. Hasta ya da eksik olduğumuz için bu istasyondayız. Tekabül edip tekrar -BİR- olacağız inşallah. Burası gurbet. Sılaya döneceğiz birgün. İçimizdeki o sönmeyen hasret ve hiçbir şeyin yetmemesi de ondan.

 7. Rica ederim ama Allah hakkındaki düşüncelerinize katılmıyorum. Ruh üflemenin mecaz olduğunu kabul edip önceki yorumda Allah’tan insana bir şeyler geçtiğini iddia etmekle kendinizle çelişiyorsunuz.

  İslamoğlu’nun çok güzel bir sözü var. Der ki “İnsan Allah derken ne dediğini bilse idi bir kere derdi, ikincisini diyemezdi”. O her şeyin ötesindedir.. Akla gelen hiçbir şeydir. Kur’an’a aykırı fikirlere katılmam mümkün değil. Size de onlardan vazgeçmenizi öneririm.

  Şu videoları ve Allah tasavvuru serisinin devamlarını izlerseniz size yardımcı olacaktır. İyi günler 🙂

  https://www.youtube.com/watch?v=MXDtjX7nFqE
  https://www.youtube.com/watch?v=yyT2PsaeVV0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir