10 Yorum

 1. Zeynep

  Yazınız için çok teşekkür ederim, aklıma takılan çoğu soruları cevapladı. Devamını bekliyorum yazılarınızın.. 🙂

 2. Ayten

  aklıma takılan son ayette verdiğin “Allah katında İsa’nın durumu Âdem’in durumu gibidir. Allah onu toprak türünden yarattı, ardından ona “ol” dedi; işte o da böylece oluş sürecine girdi”.

  Bu ayette neden özellikle adem isaya benzetiliyor dediğin gibi ise yani Adem’in anne babası var topraktan yaratıldı ise başka Peygamberlerde bu özelliği taşıyor neden Hz Muhammed sav,Hz Musa,Hz İbrahim değilde Hz İsa örneğine benzetiyor onun babası yok dolayısıyla Hz Meryem’in karnında yoktan varediliyor(spermsiz) Adem’in de yoktan babasız yaratildigii benzerliği yok mu burada demekki ademde babasız atasiz yoktan varedildi.

 3. Açıklamaya çalışayım. Bir ayeti anlamak için ayete tek başına bakmayacaksın. Devamına bakacaksın. Devamında diyor ki “Allah, onu toprak türünden yarattı”.

  Allah insanlığın yaratılışını Adem üzerinden anlatır. Kur’an’a şu soruyu sormalısın: “O zaman Adem nasıl yaratıldı?”. Kur’an da sana yukarıda verdiğim Adem’in 7 aşamadaki yaratılışından söz eder.

  Burada konu Adem değil, tamamen İsa ile ilgili. İnsanlar zannediyorlar ki İsa, Allah’ın oğlu. Allah diyor ki “Hayır onun yaratılışı da tıpkı Adem gibi oldu, Adem’den hiçbir farkı yok. Adem beşerdi, İsa da öyle ve ikisi de topraktan yaratıldı.”.

  Şurada da alt yazılı yaklaşık 4 dk’lık Enis Doko videosu var. İzle, daha iyi anlayacaksın:

  İsa’nın durumu Âdem’in durumu gibidir?

 4. Sayın Ayten İsa peygamberin spermsiz yaratıldığına dair deliliniz nedir? Spermsiz bir çocuğun doğması mümkün değildir bu dünya kuralları içinde. Meryem’in hermafrodit olduğu konusu şimdilik en mantıklı cevaptır. Yani Meryemde hem sperm hem de yumurtalık vardı. “Allah katında İsa’nın durumu Âdem’in durumu gibidir” denmesinin sebebi yani isanın seçilmesinin çok derin bir anlamı vardır. İsa’nın doğumu da bilimseldir ama bu yüzyıla kadar bunun nasıl olabildiği bilinmiyordu. Taki hermafrodit kadınların varlığını bilim dünyası buluncaya kadar. Yani İsa’nın doğumu da tıpkı ademin doğumu gibi bilimseldir. Ancak herkesin her an karşılaştığı ve bildiği bir bilimsellikte değil. Üzerinde araştırma yapılması ve o bilimsel sebebin bulunması gerekmektedir. Ademin doğumu evrimsel süreçte milyonlarca yıl içinde oldu. Fakat bunu biz ademden yüzbinlerce yıl sonra anlayabildik ki aslında adem’in doğumu da bilimsel yasalara uygun şekilde olmuş. Buradan Allah şunu söylüyor kanaatimce. Ey insanlık Adem’in doğumunu bilimsel olarak keşfettikten sonra İsa’ya yönel onun da durumu adem’den farksız. Bilimsel bir sebebi var git onu da bul.

  Topraktan yaratma meselesine gelince Kur’an’da zekeriya peygambere Allah diyor ki seni topraktan yarattım. Eee Zekeriya peygamberin bir anne ve babası olduğu biliniyordu. O halde topraktan yaratılma bizim organik bileşenlerimizin topraktan geldiğine toprağın da kökü 2. nesil bir yıldızın patlamasıdır. Yani bizler yıldız tozuyuz. Topraktan yaratılma yıldız tozu olduğumuza bir atıftır. Bilindiği gibi şu an güneşin yerinde 2. Nesil bir yıldız vardı. O patlayınca güneş dünya ay mars vb.. güneş sistemi oluştu. Dünya ve dünya üzerindeki toprak o patlamadan dağılan yıldız tozuyla oluştu. Kur’an’ı daha derin ve bilimsel veri ışığında anlamak gerek. Bilim geliştikçe Kur’an’ın birçok anlamı yüzeye çıkıyor.

 5. Merhaba makaleniz güzel.Evren+insan yaratılışı bilimin bile halen çözemediği bir durumdur.Ama sümer inannışındaki yaratış ve kuranda anlatılan yaratılış biçimi hemen hemen aynı diyebilirz.

  Kafamı kurcalayan çokşey var ama anlatmakla bitmez 🙂 sümer yaratılış hikayesini okuduktan sonra tekrar Kuranı okumaya karar verdim bence sizde sümer yaratılış hikayesini okuyun.

 6. Pınar

  Yazıyı çok beğendim! Kuran’da insanın nasıl ortaya çıktığı ile ilgili vardığım noktalarla örtüşüyor çoğu.İsa ve Adem in benzerliği konusundaki düşünce çok mantıklı geldi, yeni bir bakış açısı benim için.Adem i tek kişi olarak değil Adam-Ademoğulları olarak da anlamlandırabiliyorsak,İsa ile benzerliğine de bu yönden bakabiliriz.İsa’nın da-Allah tarafından mucizeler verilen bir peygamber olması müstesna- bizim gibi insan türünden olması.İnsan üstü bir varlık olarak,küçük tanrı olarak Allah’ın oğlu denilmesine de getirilen bir eleştiri.

 7. Mucizelere de farklı bir bakış açısı ile bakmak mümkün. Bu konuda da yazmayı planlıyorum inşallah. Güzel yorumunuz için de çok teşekkür ederim 🙂

 8. Evrim ile Yaratılış arasında çekişmeli konu.. her canlı türünün bir ademinin bulunması.. ya da türlerin tek bir canlı türünden çeşitlenmesi.. her ikisi de ayet ya da bilim değil bir İNSAN var sayımıdır.. Kitabın anlatımında cinlerin candan.. beşerin ademden yaratılan NAS’dan olduğunu söyler sadece.. hadislerde ise başka dünyalarda başka ademler olduğunu söyler.. demek ki cennetteki adam başka dünyalara da indirilmiş.. yani başka uygarlıklar var.. A projesi cin.. B projesi beşer.. bu projelerden İNSAN çıkarılması öngörülmüş.. bu konulardaki öykülerimiz çeşitlenebilir.. veriler ve bilgiler çoğaldıkça bilgilerimizi değiştirir.. türlerin ortaya çıkışında yaratılışı çalıştırmak.. kayboluşunda oluşta evrimi işletmek makul görünüyor.. yani böcekleri saymazsak ilk başlangıçta yaratılan, var sayalım, bir milyon tür şimdi dört yüz bine indi… yer yüzünde..

 9. Merhaba. Evrim için artık kimsenin şüphesi yok. Yazı sonunda verilen linke bakın, tüm detaylarıyla evrim anlatılıyor.

  Ayrıca hadis ve sünnetlere bakınca insanların kafasının karışmaması mümkün değil. Birbirine zıt binlerce düşünce var. Üstelik Peygamber’den 200 yıl sonra yazıldılar. Dikkate alınması gereken Kur’an’dır. Teşekkürler 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir