6 Yorum

 1. 😀 konuyu farklı deneyleri izleyerekte göz atın isterseniz.. bu konuda yorumsuz kalmak en iyisi, çünkü grafikler ile verilen örneklerin canlı video kaynaklarına göz attığımızda gerçek ap ayrı çıkıyor, bazı grafikler doğru gibi gözüküyor ama perspektif deneylerinde malesef o yukarıda gösterdiğiniz deneyler hatalı çıkıyor.

 2. Gerçekten baktım ve gerçekten siz de bakın 🙂 Komplo teorisyenlerinin peşine takılmayın lütfen. Birkaç yıla gerçek gün gibi açığa çıkacak. Söyledikleri çelişkilerle dopdolu.

 3. 🙂 düz dünya teorisi saçmalığı inanın artık bıktım nasıl inanırsınız buna ya güneşi ve ayı görmüyor musunuz onlar düz mü? inanın makale ve video görsem izlemeden kapatıyorum boşuna zaman ayırma 🙂

 4. İnanmak istedikleri şeyi seçip diğer her şeyi göz ardı ediyorlar, maalesef. Çok değil az zaman sonra yaptıkları hataları görecek olmaları beni sevindiriyor 🙂

 5. Geogebra isimli programda tam bir küre üzerindeki gözün, uzaklaşan cismi nasıl göreceğini modellemeye çalıştım. Yaptığım çalışmaya göre eğer denizler tamamen pürüzsüz ve Dünya tam bir küre kabul edilecek olsa 3 m lik cismin gözden tamamen kaybolması için yaklaşık 6.2 km uzaklaşması lazım. Ben bu gözlemi hiç yapmadım. Tabi bide deniz suyunun buharlaşmasının gözleme etkisini düşünmek gerekiyor.

  yükseğe çıkma meselesi de modelleyerek baktığım olay şöyle: eğer küre üzerindeysek ilk başlarda yukarı çıkmak görüş alanımızı çok hızlı bir şekilde genişletir sonra dahada yukarılara çıktıkça görüş alanı daha yavaş genişlemeye başlar. devam ederseniz iyice yavaşlar ve bir noktadan sonra ne kadar yükselirseniz yükselin Dünyanın öbür yarısını göremezsiniz. Yani bu gözlemde doğrusal bir orantı olmaması gerekir. Ayrıca düz dünyada da sınırsız bir mesafe görülmez. perspektif diye bişey var. Perspektifte yükseltiden etkilenir mi bilemiyorum.

  Güneş yeterince küçükse ve düz zemin üzerinde bir halka çiziyorsa ve yere yeterince yakınsa güneş ışınlarının yerden yere göre geliş açısı değişecektir.
  Ancak bişeye cevap veremem düz dünya modelinde. Neden yıl içinde güneşin doğup battığı yerler değişiyor.
  Ve yıl içindeki geliş açısı değişiyor. Küre modelindeki açıklamayı biliyorum.

  ayın evreleri içinde karanlık gök cisimlerinden bahsediyorlar. Yani ayın üzerine başka bir gök cisminin gölgesi düşüyor olabilir diyorlar.

  Kütle çekimi sağlam bir teori ama teori. Oturduğumuz yerden kütle çekimiyle nasıl ıspat yapabiliriz. Einstein başka bir kütle çekimi söylüyor Newton başka. kütle çekimi bir atomaltı parçacıktan mı kaynaklanıyor yoksa başka bir vesile mi var? Kütle çekiminin kendisi net değil ki.

  Ben bu konuda küre modelini gerçeğe daha yakın görüyorum ama kürenin alternatif modelleri şu şartlar altında ileri sürülecektir. Buna da saygı duyuyorum.

  Yine de yazınız için teşekkür ederim.

 6. Mantık dışı denebilecek başka türden çelişkiler de var. Mesela hiçbir ülkenin (Rusya, Çin, Japonya vs) hiçbir resmi açıklamasının olmaması (Düz Dünyacıları kasttetmiyorum). Soğuk savaş döneminde bile aksini iddaa eden olmadı.

  Ve yeteri kadar uzaktan çekilen fotoğraflar da var ama montaj olduğu ileri sürülüyor.

  Başta da dile getirdiğim gibi bunun sosyal bir deney olduğu konusunda çekingelerim mevcut. İnsanların bilimsel konularda dahi kolaylıkla kandırılabileceği muazzam bir deney.

  Bekleyip görelim. Hoşgörülü yorum için teşekkürler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir